logo_www

Psychoterapia

„Gdy podoba nam się jakaś idea, nazywamy jej twórcę reformatorem; jeżeli jednak idea nie przypadnie nam do gustu, nazywamy go wariatem”.

Wiliam Dean Howells, pisarz (1837-1920)

Na pewnym etapie mojego zainteresowania psychoterapią, nieco więcej uwagi poświęciłem poznaniu podejścia poznawczo-behawioralnego. Ten model, aktualnie stał się dominujący w mojej pracy z Pacjentem. Głównym założeniem tej formy leczenia terapeutycznego jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, tworząc wzorce zachowań, które nie zawsze są funkcjonalne. Jednak moje szczegółowe zainteresowania skupiają się wokół założeń analizy egzystencjalnej, logoterapii i nooterapii, a także na poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Niezależnie od tego, uważam, i nie jestem w tym odosobniony, iż dobór optymalnych sposobów oddziaływania, umożliwiających osiąganie nakreślonych celów terapii, wymaga nade wszystko optymalnego zestawienia pary: terapeuta – Pacjent. Wówczas z różnych powodów można stawiać pytanie: „po co w ogóle psychoterapia?”

– Na to pytanie chcę odnajdywać odpowiedź, w swojej pracy, z Pacjentem.